The Sachs XTC 125 is a 2 stroke, Sport bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8000 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 7750 RPM and a top speed of 119.0 km/h (73,53 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Sachs XTC 125 includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, offering optimal mileage on the road.
Proper upkeep is vital to maintain your Sachs XTC 125 performing at its best. Common service items consist of air filters. With regular servicing, your XTC 125 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Sachs XTC 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 119.0 km/h (73,53 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |