The Yamaha YBR125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 2100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Yamaha YBR125 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, delivering optimal mileage for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your Yamaha YBR125 performing at its best. Popular maintenance parts consist of fuel filters. Through proper maintenance, your YBR125 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 90/90 - M18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |