The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter in top condition. Popular maintenance parts involve batteries. Through proper maintenance, your FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Firefighter Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 118.65 Nm (12,04 kgf-m or 87,06 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 328.9 kg (721,38 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |