The Honda VT 750 C3 Black Widow is a 4 stroke, Custom bike with a 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Honda VT 750 C3 Black Widow comes with a 13.40 litres (3,52 gallons) fuel tank, providing good performance on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Honda VT 750 C3 Black Widow performing at its best. Regular replacement items include clutch plates. Through proper maintenance, your VT 750 C3 Black Widow will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 750 C3 Black Widow Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 45.00 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.40 litres (3,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |