The Harley Davidson FXSTB Softail Night train is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Harley Davidson FXSTB Softail Night train is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, providing reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Harley Davidson FXSTB Softail Night train operating reliably. Essential service parts comprise drive chains. Using quality components, your FXSTB Softail Night train will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXSTB Softail Night train Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - B16 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 297.6 kg (652,72 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |