The Yamaha LB 70 Chappy is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 65.00 ccm (3,95 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.80 HP (3,48 kW)) @ 6000 RPM, 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 72.4 km/h (44,78 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha LB 70 Chappy features a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank and uses a Membrane fuel injection system, delivering efficient mileage for your adventures.
Routine service is essential to keep your Yamaha LB 70 Chappy performing at its best. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your LB 70 Chappy will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha LB 70 Chappy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 4.00 - 8 - 4PR and the Rear Tyre size is 4.00 - 8 - 4PR so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 65.00 ccm (3,95 cubic inches) |
| Power: | 4.80 HP (3,48 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 5.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 72.4 km/h (44,78 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1989 |
| Weight: | 73.0 kg (160,10 pounds) |
| Length: | 1565 mm (61,29 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |