The Ecosse Heretic Ag is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 167.62 HP (122.4 kW, 130.00 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important to maintain your Ecosse Heretic Ag operating reliably. Frequently replaced components include air filters. Using quality components, your Heretic Ag will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ecosse Heretic Ag Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) |
| Power: | 167.62 HP (122.4 kW |
| Torque: | 130.00 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 208.7 kg (457,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |