The Malaguti Ciak Master 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7900 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Malaguti Ciak Master 150 is equipped with a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, offering consistent fuel economy during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Malaguti Ciak Master 150 running smoothly. Frequently replaced components comprise drive chains. By using genuine parts, your Ciak Master 150 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7900 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |