The Bimota YB 11 Edizione Speciale is a 4 stroke, Sport bike with a 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 148.00 HP (107,46 kW)) @ 10000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for ensuring your Bimota YB 11 Edizione Speciale running smoothly. Essential service parts involve air filters. Through proper maintenance, your YB 11 Edizione Speciale can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) |
| Power: | 148.00 HP (107,46 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |