The Ducati Hypermotard 1100 is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7750 RPM, 103.05 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Ducati Hypermotard 1100 is equipped with a 12.40 litres (3,26 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, giving reliable performance for your adventures.
Routine service is vital for ensuring your Ducati Hypermotard 1100 running smoothly. Common service items comprise drive chains. With the right parts, your Hypermotard 1100 can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati Hypermotard 1100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 103.05 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.40 litres (3,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |