The Veli ZQ 125 III is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is essential for keeping your Veli ZQ 125 III operating reliably. Frequently replaced components consist of oil filters. By using genuine parts, your ZQ 125 III will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |