The Yamaha XV 1900 Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 98.69 HP (71,64 kW)) @ 4250 RPM, 167.80 Nm (17,01 kgf-m or 123,18 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Yamaha XV 1900 Midnight Star is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel delivery system, delivering consistent performance on the road.
Routine service is crucial for ensuring your Yamaha XV 1900 Midnight Star performing at its best. Common service items include spark plugs. By using genuine parts, your XV 1900 Midnight Star will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XV 1900 Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 190/60 - R17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) |
| Power: | 98.69 HP (71,64 kW)) @ 4250 RPM |
| Torque: | 167.80 Nm (17,01 kgf-m or 123,18 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |