The Cagiva 600 W 16 is a 4 stroke, Enduro bike with a 601.00 ccm (36,49 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6000 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 4200 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential to maintain your Cagiva 600 W 16 performing at its best. Regular replacement items involve spark plugs. With regular servicing, your 600 W 16 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 601.00 ccm (36,49 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 4200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |