The Kawasaki ZRX 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1052.00 ccm (63,87 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 106.00 HP (77,01 kW)) @ 8700 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key consideration. The Kawasaki ZRX 1100 is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, giving reliable fuel economy during your journeys.
Routine service is essential to maintain your Kawasaki ZRX 1100 operating reliably. Popular maintenance parts involve sprockets. Through proper maintenance, your ZRX 1100 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1052.00 ccm (63,87 cubic inches) |
| Power: | 106.00 HP (77,01 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |