The Sachs Roadster 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 13.40 HP (9,75 kW)) @ 9500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Sachs Roadster 125 is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, offering reliable efficiency for your rides.
Proper upkeep is important for ensuring your Sachs Roadster 125 in peak form. Frequently replaced components consist of drive chains. Using quality components, your Roadster 125 can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.40 HP (9,75 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |