The Daelim CiTi Ace 110 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 108.90 ccm (6,62 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.70 HP (5.6 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key to maintain your Daelim CiTi Ace 110 performing at its best. Common service items include air filters. Through proper maintenance, your CiTi Ace 110 will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 108.90 ccm (6,62 cubic inches) |
| Power: | 7.70 HP (5.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |