The Benelli Cafe 1130 Racer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 2 Valve type of engine.
This engine has 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Benelli Cafe 1130 Racer is fitted with a fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing excellent range for your adventures.
Regular maintenance is key for maintaining your Benelli Cafe 1130 Racer in peak form. Common service items include sprockets. Using quality components, your Cafe 1130 Racer will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Benelli Cafe 1130 Racer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |