The Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob features a 18.20 litres (4,79 gallons) fuel tank, ensuring good range for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob in top condition. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your FXDB Dyna Street Bob will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3125 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.20 litres (4,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |