The Blata Elite 13 Junior is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.15 HP (3.0 kW, 3.10 Nm (0.3 kgf-m or 2.3 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Blata Elite 13 Junior is equipped with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, offering optimal performance for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Blata Elite 13 Junior performing at its best. Common service items consist of batteries. Through proper maintenance, your Elite 13 Junior will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Blata Elite 13 Junior Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (3.0 kW |
| Torque: | 3.10 Nm (0.3 kgf-m or 2.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 20.7 kg (45,37 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 130 mm ( 51? ) |
| Rear Brakes: | Single disc. disc brake - disc diameter 119 mm ( 47? ) |