The Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 164.07 Nm (16,62 kgf-m or 120,40 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical aspect. The Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper features a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel injection system, ensuring good mileage for your rides.
Regular maintenance is crucial to keep your Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper in peak form. Regular replacement items include sprockets. Through proper maintenance, your Sidewinder Rubber Mount Chopper can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 21 and the Rear Tyre size is 260/40 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 164.07 Nm (16,62 kgf-m or 120,40 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 308.4 kg (676,60 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 6-piston P.M. calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston P.M. calipers |