The PGO Roadshow 90 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 82.00 ccm (4,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM, 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential feature. The PGO Roadshow 90 comes with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, giving optimal fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is key for ensuring your PGO Roadshow 90 operating reliably. Regular replacement items involve spark plugs. By using genuine parts, your Roadshow 90 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for PGO Roadshow 90 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 82.00 ccm (4,98 cubic inches) |
| Power: | 9.65 HP (6,97 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |