The Suzuki AN 650 Burgman is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 638.00 ccm (38,74 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key feature. The Suzuki AN 650 Burgman is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving good range for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Suzuki AN 650 Burgman operating reliably. Common service items comprise sprockets. Through proper maintenance, your AN 650 Burgman can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki AN 650 Burgman Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 160/60 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38,74 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 62.00 Nm (6,27 kgf-m or 45,47 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 238.0 kg (522,08 pounds) |
| Length: | 2280 mm (89,35 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |