The Aprilia NA 850 Mana is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.89 HP (53,63 kW)) @ 7250 RPM, 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The Aprilia NA 850 Mana is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Scheduled maintenance is vital to keep your Aprilia NA 850 Mana in peak form. Frequently replaced components comprise spark plugs. Through proper maintenance, your NA 850 Mana will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia NA 850 Mana Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 73.89 HP (53,63 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 10.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Radial calipers with four pistons. |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston caliper. |