The Yamaha TY50p is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.90 HP (2,09 kW)) @ 5500 RPM, 0.40 Nm (0,00 kgf-m or 0,30 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Yamaha TY50p is equipped with a 4.70 litres (1,23 gallons) fuel tank, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to keep your Yamaha TY50p in peak form. Regular replacement items involve fuel filters. By using genuine parts, your TY50p will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TY50p Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 250/19 - 4pr and the Rear Tyre size is 300/17 - 4pr so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.90 HP (2,09 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 0.40 Nm (0,00 kgf-m or 0,30 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.70 litres (1,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1976 |
| Weight: | 78.0 kg (171,14 pounds) |
| Length: | 1190 mm (46,67 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |