The Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.64 HP (5.6 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key aspect. The Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, ensuring good performance for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect in top condition. Essential service parts consist of oil filters. With regular servicing, your Enduro 125 DD Reduced Effect can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kreidler Enduro 125 DD Reduced Effect Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |