The Ducati Superbike 1198 S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 170.00 HP (123,48 kW)) @ 9750 RPM, 131.53 Nm (13,33 kgf-m or 96,52 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical consideration. The Ducati Superbike 1198 S is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, offering efficient fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is key to keep your Ducati Superbike 1198 S in peak form. Common service items comprise sprockets. With the right parts, your Superbike 1198 S will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati Superbike 1198 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) |
| Power: | 170.00 HP (123,48 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 131.53 Nm (13,33 kgf-m or 96,52 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 171.0 kg (375,12 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |