The Hyosung GT125R TTC is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM, 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 117.0 km/h (72,34 mph)
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Hyosung GT125R TTC comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, ensuring good range during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Hyosung GT125R TTC in top condition. Common service items consist of brake pads. With regular servicing, your GT125R TTC will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.21 HP (10,35 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 9.70 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 117.0 km/h (72,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |