The Hyosung GF 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.70 HP (9,95 kW)) @ 8600 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Hyosung GF 125 operating reliably. Common service items involve clutch plates. With the right parts, your GF 125 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.70 HP (9,95 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 126.0 kg (276,41 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |