The Honda VT750C Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The Honda VT750C Shadow is fitted with a 14.60 litres (3,84 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, offering optimal efficiency during your journeys.
Routine service is key to maintain your Honda VT750C Shadow performing at its best. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your VT750C Shadow will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda VT750C Shadow Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - M17 and the Rear Tyre size is 160/80 - M15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.60 litres (3,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 256.3 kg (562,18 pounds) |
| Length: | 2510 mm (98,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |