The Benelli Tornado Naked Tre 899 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 899.00 ccm (54,59 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The Benelli Tornado Naked Tre 899 is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, giving consistent range for your adventures.
Preventative care is important for maintaining your Benelli Tornado Naked Tre 899 running smoothly. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your Tornado Naked Tre 899 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Naked Tre 899 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54,59 cubic inches) |
| Power: | 115.99 HP (84,28 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |