The Bimota Supermono is a 4 stroke, Sport bike with a 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6500 RPM, 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential to keep your Bimota Supermono performing at its best. Regular replacement items comprise drive chains. Using quality components, your Supermono can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |