The Daelim Daystar is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.70 HP (12.9 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential consideration. The Daelim Daystar comes with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank, offering consistent range on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Daelim Daystar operating reliably. Popular maintenance parts comprise drive chains. With regular servicing, your Daystar will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |