The Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI features a 14.66 litres (3,85 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency during your journeys.
Routine service is crucial for keeping your Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI running smoothly. Common service items include air filters. With regular servicing, your Sled ProStreet 100 EFI will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.66 litres (3,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2870 mm (112,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston caliper BrakeDrive system |