The Big Bear Choppers Athena 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
For longer journeys, the gas tank is a critical factor. The Big Bear Choppers Athena 100 Carb is fitted with a 16.55 litres (4,35 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Big Bear Choppers Athena 100 Carb in top condition. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your Athena 100 Carb can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Athena 100 Carb Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.55 litres (4,35 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |