The BMW R 1150 R Rockster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6750 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The BMW R 1150 R Rockster features a 20.50 litres (5,39 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, ensuring optimal mileage for your rides.
Routine service is necessary to keep your BMW R 1150 R Rockster performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. With the right parts, your R 1150 R Rockster can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW R 1150 R Rockster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.50 litres (5,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 219.0 kg (480,39 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |