The Vespa GTS 250 IE is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.05 HP (15,32 kW)) @ 8500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 122.0 km/h (75,42 mph)
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Vespa GTS 250 IE features a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing optimal mileage for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Vespa GTS 250 IE performing at its best. Common service items consist of clutch plates. Using quality components, your GTS 250 IE will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vespa GTS 250 IE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.05 HP (15,32 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 122.0 km/h (75,42 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |