The Honda PC 800 Pacific Coast is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 798.00 ccm (48,45 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6500 RPM, 65.70 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 172.2 km/h (106,47 mph)
When riding, the tank size is an essential factor. The Honda PC 800 Pacific Coast is equipped with a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, providing excellent efficiency on the road.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda PC 800 Pacific Coast running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. With regular servicing, your PC 800 Pacific Coast will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda PC 800 Pacific Coast Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/80 - 16or15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48,45 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 65.70 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 172.2 km/h (106,47 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 272.6 kg (598,00 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |