The Bimota DB5 Mille is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key consideration. The Bimota DB5 Mille comes with a fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel management system, providing consistent range for your rides.
Routine service is vital for keeping your Bimota DB5 Mille running smoothly. Essential service parts comprise brake pads. By using genuine parts, your DB5 Mille will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB5 Mille Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |