The Lem CXF 3 is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.93 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 9600 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for keeping your Lem CXF 3 operating reliably. Popular maintenance parts consist of drive chains. Through proper maintenance, your CXF 3 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Lem CXF 3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 10 and the Rear Tyre size is 2.75 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.93 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 9600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 45.0 kg (98,70 pounds) |
| Length: | 1575 mm (61,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |