The Hyosung GT 650 Comet is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 79.00 HP (57,41 kW)) @ 9000 RPM, 68.10 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Hyosung GT 650 Comet is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to maintain your Hyosung GT 650 Comet running smoothly. Common service items involve brake pads. Through proper maintenance, your GT 650 Comet can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 650 Comet Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 79.00 HP (57,41 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.10 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |