The Triumph Tiger is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8900 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important consideration. The Triumph Tiger features a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving excellent mileage during your journeys.
Routine service is essential to keep your Triumph Tiger in peak form. Common service items consist of oil filters. With the right parts, your Tiger will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Triumph Tiger Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - V19 and the Rear Tyre size is 150/70 - V17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8900 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |