The Cagiva Raptor 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 645.00 ccm (39,16 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM, 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7400 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Cagiva Raptor 650 comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving excellent range during your journeys.
Preventative care is essential to maintain your Cagiva Raptor 650 operating reliably. Regular replacement items comprise spark plugs. Using quality components, your Raptor 650 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Cagiva Raptor 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39,16 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 63.00 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |