The Moto Guzzi California Stone Metal is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Moto Guzzi California Stone Metal comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving reliable range on the road.
Proper upkeep is important for ensuring your Moto Guzzi California Stone Metal performing at its best. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your California Stone Metal can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California Stone Metal Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | 2355 mm (92,24 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |