The Ural Pustinja 750 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the tank size is a key feature. The Ural Pustinja 750 is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Ural Pustinja 750 in top condition. Frequently replaced components consist of spark plugs. Using quality components, your Pustinja 750 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 350.0 kg (767,74 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |