The Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6600 RPM, 56.95 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency during your journeys.
Preventative care is vital for keeping your Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your Nevada Classic 750 IE can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 56.95 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |