The MuZ Baghira is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW, 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
Routine service is crucial to maintain your MuZ Baghira operating reliably. Essential service parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Baghira can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |