The Ducati Monster S2R 800 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 803.00 ccm (48,76 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.03 HP (55,22 kW)) @ 8250 RPM, 72.60 Nm (7,36 kgf-m or 53,23 ft.lbs) @ 7400 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Ducati Monster S2R 800 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel delivery system, offering excellent fuel economy on the road.
Preventative care is vital to keep your Ducati Monster S2R 800 in top condition. Regular replacement items involve sprockets. With regular servicing, your Monster S2R 800 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S2R 800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (48,76 cubic inches) |
| Power: | 76.03 HP (55,22 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 72.60 Nm (7,36 kgf-m or 53,23 ft.lbs) @ 7400 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |