The Nipponia Ezio 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Nipponia Ezio 50 includes a 20.81 litres (5,47 gallons) fuel tank, offering excellent performance during your journeys.
Regular maintenance is essential for maintaining your Nipponia Ezio 50 in peak form. Frequently replaced components consist of brake pads. Using quality components, your Ezio 50 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Nipponia Ezio 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 120/70 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.75 HP (2,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.81 litres (5,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |