The Honda Shadow 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7500 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Honda Shadow 400 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, offering reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda Shadow 400 performing at its best. Essential service parts comprise brake pads. By using genuine parts, your Shadow 400 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda Shadow 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 17 64S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 33.00 HP (23,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2450 mm (96,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |