The Victory 10th Anniversary Vision Tour is a 4 stroke, Touring bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW, 147.80 Nm (15.1 kgf-m or 109.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Victory 10th Anniversary Vision Tour features a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, ensuring consistent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is necessary for maintaining your Victory 10th Anniversary Vision Tour in peak form. Common service items include air filters. Through proper maintenance, your 10th Anniversary Vision Tour can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Victory 10th Anniversary Vision Tour Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 180/60 - R16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | 147.80 Nm (15.1 kgf-m or 109.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 400.0 kg (877,39 pounds) |
| Length: | 2664 mm (104,38 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating rotor with 3-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |